(Foto) FELICITĂRI! Clujul a câștigat titlul de “Oraș European al Sportului 2018” în cadrul unei ceremonii desfășurate la Parlamentul European din Bruxelles

(Last Updated On: December 6, 2017)

Primarul Emil Boc a anunțat miercuri seara că municipiul Cluj-Napoca a fost desemnat “Oras European al Sportului 2018” la Parlamentul European din Bruxelles

Pe Facebook,Emil Boc a adăugat fotografii cu mesajul: „Municipiul Cluj-Napoca a castigat titlul de “Oras European al Sportului 2018”! Azi, in cadrul unei ceremonii desfasurate la Parlamentul European din Bruxelles, municipiul nostru a primit titlul “European City of Sport 2018”.

Acest titlu castigat azi reprezinta o recunoastere europeana a viziunii si eforturilor comunitatii noastre in sustinerea investitiilor in domeniul infrastructurii sportive, a politicilor publice de promovare a sportului de masa si a recunoasterii evenimentelor sportive de nivel national si european organizate in orasul nostru.

 

Alaturi de titlul de Capitala Europeana a Tineretului castigat in anul 2015, acest nou titlu va contribui si mai mult la cresterea vizibilitatii orasului nostru in plan international, la includerea Clujului in reteaua europeana a oraselor care promoveaza politici aplicate in domeniul sportului precum si la continuarea promovarii politicilor din domeniul sportului in orasul nostru”.