Updated on aprilie 10, 2019 Viceprimarul Dan Ștefan Tarcea a anunțat că municipalitatea urmează să ridice șapte parking-uri pe structură metalică în cartierul Gheorgheni.
Primul parking de acest fel este prevăzut pe strada Liviu Rebreanu, în locul a 510 garaje.
„Primul parking pe care îl vom face în zona Bulevardului Nicolae Titulescu este pe str. L. Rebreanu. Acolo sunt 3.500 de mp de teren. Va fi un parking modular, pe structură uşoară.
Va fi primul parking de acest fel în Cluj-Napoca. Trebuie să vedem terenul şi ce permite acesta. Dacă acest proiect de parking modular se va dovedi a fi un succes, adică să câştigăm la faza de execuţie – pentru că un parking clasic are nevoie de 18 luni ca să poată să fie realizat – unul modular ar putea fi făcut în maximum șase luni, vom continua proiectele”, a declarat viceprimarul Clujului, Dan Tarcea, citat de Ziua de Cluj.
De asemenea, parcările la bordură de pe Nicolae Titulescu urmează să fie mutate în spatele blocurile, pe străzile secundare unde vor fi instituite sensuri unice, iar pe artera principală se vor introduce benzi dedicate mijloacelor de transport în comun.