Updated on august 30, 2018 Chirurgul Mihai Lucan s-a ales cu un nou dosar penal după ce Deputatul USR Emanuel Ungureanu a depus joi la DNA Cluj un denunț și probe.
Deputatul USR Emanuel Ungureanu a dus joi anchetatorilor documente care arată, spune el, că profesorul a cumpărat medicamente scumpe în schimbul sponsorizărilor primite de la companii farmaceutice, pe vremea când era directorul Institutului.
Emanuel Ungureanu a fost asistent social la institut şi spune că în acea perioadă a văzut multe nereguli. El este cel care l-a reclamat pe chirurgul Lucan pentru abuz în serviciu, luare de mită şi delapidare, informează Digi 24.
Doctorul a negat mereu toate acuzaţiile.
„E un lucru foarte simplu: dacă se lua un lift de la institut se lua un lift şi la clinică privată. Consumabilele se ameţeau între cele două instituţii astfel încât să nu se mai ştie unde se consumă anumite materiale, materiale de la stat erau duse la privat. De la sonde până la ultimul bandaj. Vorbim cel puţîn de sute de mii de euro”, spune Emanuel Ungureanu, deputat USR .
Emanuel Ungureanu – Deputat USR: „În direct din fața DNA Cluj.
Plângerea mea în privința achizițiilor suspecte realizate între anii 2012-2016 de către Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal controlat de Lucan, a ajuns pe masa procurorilor anticorupție.
Vezi aici video:
Vom vedea ce se întâmplă cu acest dosar, am depus nenumărate documente în sprijinul afirmațiilor mele”.