Updated on septembrie 22, 2017 Vijelia de miercuri din județul Cluj a făcut ravagii în satul Chinteni acolo unde zeci de case au fost afectate. Urmările acestui dezastru au fost făcute publice de deputatul Horia Nasra.
„Furtuna și vântul puternic nu ocolesc Clujul. În această după-amiază aproximativ 15 case din Chinteni au fost grav afectate. Sunt la fața locului, situația este gravă, autoritățile sunt prezente la datorie în ajutorul clujenilor.”
„A fost o vijelie puternică. Cel mai probabil au fost depășite cotele istorice. Sunt circa 7-8 acoperișuri afectate. O casă a fost luată din fundație de vânt și mutată circa un metru. Mai sunt și alte case afectate în diverse proporții”, a precizat Nasra pentru stiridecluj.ro și preluat de realitatea.net
Potrivit ISU Cluj însă numai cinci case ar fi fost afectate.