/

Opera Română din Cluj are manager interimar nou. Bogdan Gheorghiu preia conducerea pentru 120 de zile

Actualizat: 29 mai 2026, 07:31

Bogdan Gheorghiu, fost ministru al Culturii, preia oficial conducerea interimară a Operei Naționale Române din Cluj-Napoca. Instalarea are loc vineri, în prezența ministrului demisionar al Culturii, Demeter Andras Istvan. Cei doi participă la o întâlnire cu angajații Operei, desfășurată cu ușile închise și destinată exclusiv personalului instituției. Ministerul Culturii a anunțat numirea lui Bogdan Gheorghiu pentru un mandat interimar de 120 de zile.

Schimbarea vine după încheierea mandatului lui Florin Estefan, în urma evaluării anuale realizate de minister. Fostul manager a primit nota 6,95, sub pragul minim de 7 necesar pentru continuarea contractului de management.

„În fiecare an am avut peste 9,50. Anul trecut am avut 9,80. De 10 ani încoace, toate evaluările mele au fost peste 9 și au reflectat activitatea instituției. În acest an am primit 6,95”, a declarat fostul manager Florin Estefan pentru Cluj24.

Numirea unui nou manager interimar la Opera Națională Română din Cluj vine într-un context tensionat, după ce în spațiul public a apărut un val de susținere pentru fostul manager Florin Estefan. Mai mulți oameni de cultură, reprezentanți ai unor festivaluri, artiști, jurnaliști, scriitori și antreprenori clujeni au transmis mesaje publice în sprijinul acestuia, sub hashtagul #clujulEstefanopera.

Decizia a generat nemulțumiri în mediul cultural clujean, mai ales în rândul celor care susțin că instituția a câștigat vizibilitate, public nou și proiecte importante în ultimii ani.

Printre cei care și-au exprimat susținerea se numără reprezentanți ai TIFF, managerul festivalului Cristian Hordilă, comediantul Bogdan Bob Rădulescu, scriitoarea Bianca Tămaș și antreprenorul Andi Daiszler. Mesajele publice au insistat pe rolul pe care Florin Estefan l-ar fi avut în apropierea Operei de publicul clujean, în dezvoltarea unor proiecte precum Opera Aperta și în creșterea interesului pentru spectacolele instituției.

Susținătorii fostului manager au invocat inclusiv spectacolele sold-out, colaborările cu festivalurile locale și felul în care Opera a devenit mai prezentă în viața culturală a orașului. În același timp, evaluarea care a dus la încetarea mandatului a fost contestată public de mai multe voci, care au cerut mai multă transparență și au pus sub semnul întrebării diferența foarte mică față de pragul necesar pentru menținerea în funcție.

Cine este Bogdan Gheorghiu
Bogdan Gheorghiu a fost ministru al Culturii în perioada 2019–2021 și a condus recent, ca director interimar, Biblioteca Națională a României.

Potrivit Ministerului Culturii, în timpul mandatului său au fost coordonate mai multe proiecte importante pentru patrimoniul și infrastructura culturală din România, printre care reluarea procedurii de includere a Roșiei Montane în patrimoniul UNESCO, finalizată în 2021.

De asemenea, Gheorghiu a coordonat negocierea unui acord de finanțare de 216 milioane de euro pentru restaurarea unor monumente istorice și modernizarea infrastructurii culturale, inclusiv pentru obiective din Cluj-Napoca.

Bogdan Gheorghiu va asigura conducerea interimară a Operei Naționale Române din Cluj-Napoca în următoarele patru luni.

Advertisements
error: Content is protected !!