Emil Boc, tranșant în problema caselor fără autorizație de pe Vala Fânațelor: „Vă întreb eu pe dumneavoastră cum să legalizaţi ceea ce nu e legal. Cum să pui o nume la o stradă ilegală, cum să extinzi servicii de salubritate pe ilegalitate”

Updated on februarie 22, 2021 Primarul Emil Boc a vorbit astăzi despre problema caselor fără autorizație de pe Valea Fânațelor. Casele au fost ridicate fără autorizație, iar cei care locuiesc acolo se plang de lipsa untilităților sau de faptul că nu au nume la stradă.

„Vă întreb eu pe dumneavoastră cum să legalizaţi ceea ce nu e legal. Cum să pui o nume la o stradă ilegală, cum să extinzi servicii de salubritate pe ilegalitate. Cum să plăteşti din banii clujenilor (…) Daţi-mi o soluţie magică. Cine construieşte ilegal să se gândească înainte, ca apoi un consilier local să vină să le plângă pe umăr.

Emil Boc, tranșant în problema caselor fără autorizație de pe Vala Fânațelor: „Vă întreb eu pe dumneavoastră cum să legalizaţi ceea ce nu e legal. Cum să pui o nume la o stradă ilegală, cum să extinzi servicii de salubritate pe ilegalitate” 1

Legea este pentru toţi. Noi nu putem acţiona în afara cadrului legal, am dat amenzi, poliţia locală este pe fir, ştiu că se construieşte încă acolo. Am oprit cât am putut. Soluţiile merg în instanţă, iar la capătul liniei, la finalul soluţionării dosarelor, este desfiinţarea.

Va fi un nou PUG peste ani, la o viitoare extindere a PUG-ului general. Noi avem în intravilan mult neconstruit şi fără utilităţi. Eu nu voi susţine şi nu voi încuraja un comportament ilegal în construcţie. Să se gândească la lege, nimeni nu e mai presus. Eu nu am cadrul legal pentru rezolvarea problemei ridicate”, a spus Boc, citat de Ziua de Cluj. 

La propunerea unui consilier USR-PLUS, edilul promite o listă a ruşinii pe site-ul municipalităţii, pe modelul celei întocmite pentru firmele care execută diverse lucrări pentru oraş dobândite prin licitaţie publică, pentru arhitecţii care au promovat şi susţinut proiecte în extravilan, ştiind că sunt ilegale.

Advertisements
error: Content is protected !!