(Video) Noapte de coșmar în Chinteni. Un incendiu a distrus o casă, două anexe, un garaj și două mașini

Actualizat: 6 mai 2026, 05:58

Un incendiu puternic a izbucnit în noaptea de marți spre miercuri într-o gospodărie din localitatea Sânmărtin, comuna Chinteni. Flăcările au cuprins o casă de locuit, două anexe gospodărești și un garaj, iar intervenția pompierilor a durat până după ora 03:00.

(Video) Noapte de coșmar în Chinteni. Un incendiu a distrus o casă, două anexe, un garaj și două mașini 1

Solicitarea a fost înregistrată în jurul orei 00:45. La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere de mare capacitate din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca, precum și o ambulanță SMURD.

Incendiul se manifesta generalizat în momentul în care echipajele au ajuns la gospodărie. Potrivit ISU Cluj, flăcările au afectat o suprafață de peste 200 de metri pătrați, iar misiunea pompierilor a fost îngreunată de faptul că acoperișul casei era deja prăbușit.

Focul a afectat și două autoturisme aflate în garaj. Pompierii au reușit să lichideze incendiul în limitele găsite, împiedicând extinderea acestuia la alte construcții din apropiere.

Pe durata intervenției, o femeie a avut nevoie de îngrijiri din partea paramedicilor SMURD, după ce a prezentat simptome specifice unui atac de panică. Aceasta nu a fost transportată la spital.

Din primele informații, cauza probabilă a incendiului ar fi fost un scurtcircuit. Intervenția s-a încheiat după ora 03:00.

Advertisements
error: Content is protected !!