Updated on martie 30, 2023 Andrei Burcă a sărbătorit în mare stil primul gol în tricoul naționalei. A sprintat spre una dintre peluze, iar la final a dezvăluit motivul. Spune că empatizează cu gruparea „Uniți sub tricolor”.

„N-am cuvinte să descriu, e un vis devenit realitate, să marchez sub tricolor. Îmi iubesc țara, sunt naționalist. Îmi place deviza celor din galerie, «Uniți sub tricolor», mai ales după ultimele evenimente, ce s-a întâmplat acolo cu Ungaria. Voiam să iau un fular și să mă bucur.

Andrei Burcă se declară de partea ultrașilor: „Sunt naționalist! Îmi place deviza celor din galerie, «Uniți sub tricolor»” 1

Nu mai știu de câte ori am pupat stema. E o mândrie pentru mine să îmi reprezint țara și să o ajut să ia cele trei puncte.

O primă repriză bună, am început bine și partea secundă, am avut o bară. Apoi a intervenit o stare de relaxare. Trebuie să rezolvăm asta dacă vrem să mergem la EURO. După minutul 75 am intrat în jocul lor.

La gol am urmărit mingea, știam unde se duce. Important e că am luat cele trei puncte. Mă bucur că am marcat, dar aș fi preferat să nu primim. Ne oferea încredere pentru viitor.

Aș vrea ca la CFR Cluj, 1-0, să fim pragmatici, să știm ce vrem. Când putem face scor, să liniștim meciul”, a spus Andrei Burcă, citat de gsp.ro.

“Acrobația” lui Andrei Burcă, nominalizată de UEFA la “Golul Etapei” în preliminariile EURO 2024

Pe site-ul oficial UEFA au apărut cele 4 nominalizări pentru titulatura de “Golul Etapei”, iar reușita lui Burcă este una dintre ele. Tot acolo, microbiștii își pot vota golul preferat.

Burcă se luptă pentru acest premiu individual cu starul lui Arsenal, Bukayo Saka, dar și cu Askhat Tagybergen sau Vladislav Morozov, informează digisport.ro.

error: Content is protected !!