CFR și Universitatea Cluj se califică împreună în Cupa României

Updated on decembrie 8, 2022 CFR Cluj şi Universitatea Cluj s-au calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-au clasat pe primele două locuri ale grupei C. Farul şi Rapid au fost eliminate.

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Farul Constanţa, în deplasare, scor 0-0. De la Farul a fost eliminat Borza, în minutul 3.

CFR și Universitatea Cluj se califică împreună în Cupa României 1

Acelaşi scor, 0-0, a fost înregistrat şi în meciul Universitatea Cluj – Rapid. De la Rapid a fost eliminat Vojtus, în minutul 79.

În primul meci al zilei, CSM Alexandria a pierdut pe teren propriu cu echipa CSC Dumbrăviţa, scor 0-4. Au marcat Şimon ’25 (penalti), ’72 şi Toma ’43 (penalti), ’63.

Pe primul loc al clasamentului grupei C s-a clasat CFR Cluj (5 puncte, golaveraj +5), urmată de Universitatea Cluj (5 puncte, golaveraj +4), Farul Constanţa (5 puncte, golaveraj +2), Rapid Bucureşti (4 puncte), CSC Dumbrăviţa (3 puncte) şi CSM Alexandria (1 punct).

CFR Cluj şi Universitatea Cluj s-au calificat pentru faza următoare a Cupei României – sferturile de finală.