Câți bani au încasat echipele clujene după meciul din Cupă

Updated on octombrie 21, 2022 Cupa României are un nou format începând cu acest sezon, care propune premii mai mari pentru cluburi. Joi seară s-a terminat prima etapă a fazei grupelor, la finalul căreia cluburile care au obținut măcar un punct și-au asigurat premii în bani.

Echipele care au remizat în prima etapă a fazei grupelor Cupei României au obținut câte 4.000 de euro, în timp ce formațiile victorioase au luat de trei ori mai mult, 12.000 de euro, informează digisport.ro.

Câți bani au încasat echipele clujene după meciul din Cupă 1

Cluburile care au câștigat bani după prima etapă a fazei grupelor Cupei României:

CSM Alexandria, Farul, Dinamo, U Craiova 1948, UTA Arad, FCSB, Minaur Baia Mare, FC Argeș, ‘U’ Cluj și CFR Cluj – câte 4.000 de euro
Rapid, Ocna Mureș, FC Voluntari, FC Botoșani, Universitatea Craiova, CS Mioveni, Sepsi – câte 12.000 de euro
În sferturi, victoria se premiază cu 25.000 de euro, în timp ce un succes în semifinale aduce o sumă dublă.

Finalista mai câștigă 10.000 de euro, iar câștigătoarea 240.000 de euro.

Universitatea Cluj şi CFR Cluj au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), joi seara, pe Cluj Arena, într-un meci din Grupa C a Cupei României la fotbal.

Campioana a deschis scorul rapid, prin Daniel Bîrligea (2), dar Universitatea a egalat în repriza secundă, prin autogolul brazilianului Roger Junio (64), care a deviat involuntar în propria poartă mingea şutată de Ioan Filip.

Cele două echipe se vor întâlni din nou duminică, tot pe Cluj Arena, în ultima etapă a turului Superligii.