BREAKING – 9739 de noi cazuri de COVID-19, la nivel național. Situația la Cluj

În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate alte 9.739 de cazuri de COVID-19, iar bilanțul a ajuns la 440.344, conform datelor transmise miercuri de Grupul de Comunicare Strategică.

La Cluj autoritățile au anunțat 495 de cazuri. Rata de infectare pe județ este de 6,84.

BREAKING - 9739 de noi cazuri de COVID-19, la nivel național. Situația la Cluj 1

La nivel național, până astăzi, 10.541 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat, anunţă Grupul de Comunicare Strategică. Numărul pacienţilor la terapie intensivă atinge un nou record – 1205.

În intervalul 24.11.2020 (10:00) – 25.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (99 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba93631945,97
2.Arad104811905,51
3.Argeș123802344,83
4.Bacău122881952,8
5.Bihor131692955,16
6.Bistrița-Năsăud55031053,88
7.Botoșani56241062,7
8.Brașov175272157,00
9.Brăila5138533,09
10.Buzău6175772,5
11.Caraș-Severin4470912,89
12.Călărași38791743,09
13.Cluj199694956,84
14.Constanța149477476,89
15.Covasna3893552,94
16.Dâmbovița106521623,59
17.Dolj113132543,12
18.Galați94561732,82
19.Giurgiu37931022,5
20.Gorj4159451,63
21.Harghita4459531,76
22.Hunedoara80221883,73
23.Ialomița4165923,5
24.Iași184763903,2
25.Ilfov137504786,52
26.Maramureș80192193,07
27.Mehedinți3705783,04
28.Mureș112462144,59
29.Neamț89801022,27
30.Olt6767901,78
31.Prahova178734634,52
32.Satu Mare50781824,96
33.Sălaj5298954,02
34.Sibiu128832017,98
35.Suceava126161212,2
36.Teleorman51861142,79
37.Timiș178883015,32
38.Tulcea3204993,49
39.Vaslui72721292,18
40.Vâlcea75601033,16
41.Vrancea5108951,87
42.Mun. București6233414756,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe6276495
TOTAL440.3449.739