BREAKING – 10.108 cazuri de Covid-19, la 36.963 de teste prelucrate. 734 de cazuri la Cluj!

Până astăzi, 19 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 393.851 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

269.590 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba84862036,21
2.Arad93682185,79
3.Argeș109424464,19
4.Bacău112432222,57
5.Bihor118652865,8
6.Bistrița-Năsăud48901104,25
7.Botoșani50661272,58
8.Brașov153132216,4
9.Brăila47511172,92
10.Buzău5637942,45
11.Caraș-Severin4058872,84
12.Călărași33141592,82
13.Cluj176897347,64
14.Constanța124054845,97
15.Covasna3531973,32
16.Dâmbovița96112353,36
17.Dolj103271703,53
18.Galați85201912,34
19.Giurgiu31171492,28
20.Gorj3917411,82
21.Harghita4228762,13
22.Hunedoara71702082,99
23.Ialomița36501143,37
24.Iași163784092,96
25.Ilfov116614416,78
26.Maramureș72831323,79
27.Mehedinți33071122,89
28.Mureș100324014,89
29.Neamț84252022,47
30.Olt60431671,74
31.Prahova160384244,26
32.Satu Mare42521614,83
33.Sălaj49381135,36
34.Sibiu114523619,06
35.Suceava119021342,17
36.Teleorman4696942,8
37.Timiș162183636,33
38.Tulcea2778922,92
39.Vaslui66951011,98
40.Vâlcea7056922,71
41.Vrancea4666561,79
42.Mun. București5460314735,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe6330*-9
TOTAL393.85110.108

Până astăzi, 9.596 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.11.2020 (10:00) – 19.11.2020 (10:00) au fost raportate 167 de decese (91 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți nu a fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.447. Dintre acestea, 1.131 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.808.279 teste. Dintre acestea, 36.963 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.954 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.009 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.140 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.281 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.434 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.