BREAKING – 8262 de cazuri noi de Covid-19 la 31.082 de teste prelucrate. Situația la Cluj!

Până astăzi, 17 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 373.474 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

253.244 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.262 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba80501686,06
2.Arad89672405,86
3.Argeș102792383,77
4.Bacău108401642,54
5.Bihor112693185,85
6.Bistrița-Năsăud46831414,48
7.Botoșani48841012,73
8.Brașov146701646,25
9.Brăila4513412,63
10.Buzău5442732,44
11.Caraș-Severin3878942,92
12.Călărași30981322,31
13.Cluj164546067,42
14.Constanța113934225,35
15.Covasna3359703,37
16.Dâmbovița91901143,33
17.Dolj99651063,84
18.Galați82002292,18
19.Giurgiu2898252,26
20.Gorj3832481,92
21.Harghita4099522,24
22.Hunedoara6682583,02
23.Ialomița3434783,16
24.Iași155323353,14
25.Ilfov108733016,9
26.Maramureș6979453,79
27.Mehedinți3092562,69
28.Mureș93881735,02
29.Neamț8128892,49
30.Olt57631021,9
31.Prahova153363104,24
32.Satu Mare40301544,48
33.Sălaj4716545,83
34.Sibiu107611819,00
35.Suceava115822002,21
36.Teleorman4507932,83
37.Timiș154823326,85
38.Tulcea2566542,46
39.Vaslui6463901,98
40.Vâlcea68951143,09
41.Vrancea4534391,78
42.Mun. București5198910035,54
43.Cazuri noi nealocate pe județe4779*855
TOTAL373.4748.262

Până astăzi, 9.261 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.11.2020 (10:00) – 17.11.2020 (10:00) au fost raportate 186 de decese (110 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 45 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 69 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

182 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.292. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.733.410 teste. Dintre acestea, 31.082 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.868 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.214 la cerere.