Cel mai nou parking din centrul Clujului se deschide de 1 Decembrie. Peste 300 de locuri de parcare disponibile

Updated on noiembrie 15, 2025 Parkingul etajat construit pe strada Avram Iancu nr. 22–24, în centrul municipiului, va fi inaugurat pe 1 decembrie, au confirmat reprezentanții investitorului pentru Media9. Clădirea, care a trecut recent de ultimele verificări ale Inspectoratului de Stat în Construcții, este pregătită pentru deschidere după finalizarea tuturor procedurilor tehnice și administrative.

Cel mai nou parking din centrul Clujului se deschide de 1 Decembrie. Peste 300 de locuri de parcare disponibile 1

Parkingul a avut parte de o inaugurare festivă în decembrie 2024, însă la acel moment nu erau finalizate nici lucrările, nici demersurile birocratice.

Parkingul, construit de Casa de Pensii a Bisericii Reformate, dispune de două niveluri de subsol, parter și trei etaje supraterane, iar pe terasa superioară se vor putea parca mașini. În total, sunt disponibile 333 de locuri de parcare, din care o parte sunt rezervate rezidenților din zonă.

Cu o suprafață desfășurată de 9.984 mp, clădirea integrează și 549 mp destinați spațiilor comerciale, contribuind astfel la dinamizarea zonei. Proiectul a fost realizat de biroul de arhitectură Dico & Țigănaș, care a urmărit integrarea armonioasă a construcției în contextul istoric al străzii Avram Iancu. Designul modern, dar discret, face ca acest parking să devină cel mai elegant din oraș.

Advertisements
error: Content is protected !!