Updated on mai 16, 2017 Olimipia Cluj a cucerit al șaselea trofeu al Cupei României în cea de-a șaptea finală consecutivă, anunță site-ul Federației Române de Fotbal.

Pentru prima oară, finala Cupei României la fotbal feminin s-a disputat în Copou, pe stadionul “Emil Alexandrescu”. În ultimul act al competiției s-au întâlnit Olimpia Cluj, campioana României, și Navobi Iași, ocupanta locului 3 în Superligă, o formație care avea șansa de a aduce Iașiului primul trofeu fotbalistic din istorie.

FELICITĂRI! Olimpia Cluj a învins Navobi Iaşi, scor 5-0, şi a câştigat Cupa României la fotbal feminin 1

Olimpia s-a impus cu scorul de 5-0 și a cucerit astfel al șaselea trofeu în cele șapte finale consecutive pe care le-a disputat.

Olimpia Cluj – Navobi Iași 5-0
Au marcat: Ștefania Vătafu (5), Cristina Carp (12), Andreea Voicu (31), Adina Giurgiu (49), Mara Bâtea (85)

Olimpia Cluj: 1. Boandă, 3. Havriștiuc, 4. Bortan (C), 5. Meluță, 6. Giurgiu, 7. Indrei, 8. Vătafu, 9. Ciolacu, 10. Voicu, 14. Lunca, 20. Carp. Antrenor: Marius Suller. Rezerve: 31. Dârle, 11. Bâtea, 15. Nagy, 16. Borodi, 21. Negrea, 88. Tărășilă, 99. L. Popa.

Navobi Iași: 30. Abălașei, 2. Mera, 4. Spânu, 7. Vasile, 8. Bențoiu, 9. Plăcintă, 10. Anca (C), 11. Răduc, 17. Colejnicenco, 20. Nica, 28. Rognean. Antrenor: Adrian Ambrosie. Rezerve: 13. Vasilica, 3. Ilaș, 5. Ciubotariu, 6. Deca, 12. Ambrosie, 18. Petrescu, 22. Dollorenzo.

1.136 de spectatori au fost prezenți în tribunele stadionului “Emil Alexandrescu” din Iași la finala Cupei României la fotbal feminin, ediția 2016-2017

Echipa feminină de fotbal Olimpia Cluj s-a calificat prima în finala Cupei României! Olimpia a trecut fără drept de apel, într-o partidă disputată pe 26 aprilie, pe teren propriu, la Someșeni, de Heniu Prundu Bârgăului, scor 6-0 (5-0).

Pentru formația care domină de ani buni competițiile interne, calificarea în ultimul act al competiției a fost a șaptea consecutivă!

Pentru cel de-al doilea loc în finala Cupei României s-au luptat Navobi Iași și CSȘ Târgovişte. Partida s-a disputat la Iași, pe 5 mai, iar moldovencele s-au impus cu scorul de 4-0 (2-0), pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou.

Vezi video aici:

Golurile echipei pregătite de prof. Adrian Ambrosie au fost marcate de Nicoleta Deca (min. 10), Nadejda Colesnicenco (42), Ana Maria Vasile (72) şi Adina Rognean (86).