Cluj: Peste 700 de persoane verificate pe aeroport. 487 sunt izolați la domiciliu

Updated on februarie 27, 2020 Prefectura Cluj a transmis un raport privind măsurile de preîntâmpinare a infectării cu noul Coronavirus în județ. L la Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” se aplică toate măsurile comunicate în informările anterioare, iar instituţiile implicate în gestionarea situaţiei sunt în permanentă comunicare cu Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, pentru informări în timp real şi corecte.

Astfel că:

Cluj: Peste 700 de persoane verificate pe aeroport. 487 sunt izolați la domiciliu 1

– au fost identificate în judeţ 6 locaţii pentru carantină, cu un număr de 197 de locuri, care îndeplinesc cerinţele igienico-sanitare, putând fi utilizate în cazul în care situaţia o va impune, informează Ziua de Cluj.

– totalul persoanelor evaluate medical la sosirea pe aeroport este de 751 de persoane, din care 487 sunt în judeţul Cluj, izolaţi voluntar la domiciliu. Toţi sunt asimptomatici.

– kiturile pentru determinarea Coronavirusului vor ajung joi în judeţul Cluj

– în cadrul dispeceratului 112, există un medic specialist care să ofere consiliere celor care apelează, pentru a nu aglomera inutil activitatea spitalelor

– în acest moment, nu este nicio persoană care să fie confirmată cu infectarea cu noul Coronavirus în judeţul Cluj

Pentru informaţii utile şi corecte, este important ca toţi cetăţenii să consulte permanent sursele oficiale ale Ministerului Sănătăţii, Ministerului de Externe, Ministerului Afacerilor Interne şi Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Advertisements
error: Content is protected !!