Doi tineri, reținuți la Cluj pentru înșelăciuni prin metoda „Creditul”

Actualizat: 14 iunie 2026, 05:52

Doi tineri de 19 ani, un cetățean ucrainean și un cetățean din Republica Moldova, au fost reținuți de polițiștii din Cluj, fiind bănuiți că au înșelat o femeie din Cluj-Napoca prin metoda „Creditul”. Victima ar fi fost convinsă să contracteze un împrumut bancar de aproximativ 107.500 de lei și să le predea banii în numerar.

Potrivit polițiștilor, cei doi i-ar fi spus femeii că persoane necunoscute au încercat să deschidă un cont bancar pe numele ei și să contracteze un credit de 20.000 de lei. Sub acest pretext, ar fi determinat-o să ia un credit mai mare, apoi să meargă în zona lacului din apropierea unui centru comercial din Cluj-Napoca, unde le-ar fi dat banii pentru presupuse proceduri de „securizare” și „deblocare” a conturilor.

Anchetatorii au stabilit traseul suspecților, inclusiv faptul că s-ar fi deplasat cu un autoturism folosit printr-o platformă de transport alternativ. Cei doi au fost găsiți la locul unde erau cazați, reținuți pentru 24 de ore și introduși într-un centru de reținere și arestare preventivă.

Cum s-au desfășurat evenimentele

Două persoane, ambele în vârstă de 19 ani, cetățeni străini, ar fi contactat victima și, folosindu-se de calități mincinoase, au indus-o în eroare.

Aceștia i-ar fi spus femeii că persoane necunoscute au încercat să deschidă un cont bancar pe numele său și să contracteze un credit în valoare de 20.000 de lei.

Sub pretextul că trebuie să își securizeze conturile și să împiedice o fraudă, femeia a fost convinsă să facă exact ceea ce infractorii îi cereau: să contracteze un împrumut bancar în valoare de aproximativ 107.500 de lei. După ce a obținut banii, clujeanca a fost îndrumată să se deplaseze în zona lacului din apropierea unui centru comercial din municipiu. Acolo, aceasta a predat întreaga sumă în numerar, crezând că participă la niște proceduri de securizare și deblocare a conturilor.

Polițiștiii clujeni au intrat rapid pe fir și au reușit să refacă traseul suspecților. Anchetatorii au stabilit că aceștia s-au deplasat folosind un autoturism comandat prin intermediul unei platforme de transport alternativ. O echipă formată din polițiști ai Serviciului de Investigații Criminale a identificat ulterior locația unde cei doi erau cazați. În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că este vorba despre un tânăr de 19 ani, cetățean al Republicii Moldova, și un alt tânăr de 19 ani, cetățean ucrainean. Cei doi au fost reținuți sâmbătă, 13 iunie, pentru 24 de ore.

Cercetările continuă sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, pentru stabilirea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale care se impun.

Advertisements
error: Content is protected !!