Bugetul Companiei de Apă Someș a provocat un schimb dur de replici în Consiliul Județean Cluj, după ce mai mulți consilieri au criticat cheltuielile prevăzute pentru bonusuri, sporuri, comunicare și alte beneficii acordate angajaților. Proiectul nu a primit aviz favorabil în comisia de specialitate și urmează să fie refăcut înainte de a fi retrimis spre aprobare.
Cea mai discutată sumă a fost cea de 31 de milioane de lei prevăzută pentru bonusuri, bonificații, tichete de masă și vouchere de vacanță. În ședință a fost invocată și o sumă suplimentară de aproximativ 11 milioane de lei pentru sporuri, prime și alte bonificații, ceea ce ar duce totalul acestor cheltuieli la circa 42 de milioane de lei.
Consilierul județean PNL Bashar Molhem a anunțat că bugetul a fost avizat nefavorabil și a cerut refacerea documentului. Acesta a criticat cheltuielile propuse și a susținut că nu poate accepta „31 de milioane de lei bonusuri”, cheltuieli considerate umflate, servicii poștale costisitoare și alte beneficii plătite din banii încasați de companie.
„Niciodată nu voi susține un buget în care sunt prevăzute bonusuri de 31 de milioane de lei sau creșteri de cheltuieli nejustificate de 29 de milioane de lei, cheltuieli poștale, o sumă astronomică în era digitalizării, protocoale sau deplasări pe banii clujenilor. Asta este un rezumat a ceea ce avem astăzi la Compania de Apă Someș S.A. Până ce acest buget nu este corect față de clujeni, nu va avea susținerea mea și a Comisiei. Așadar, propun amânarea și retransmiterea bugetului către companie”, a declarat Bashar Molhem în plenul Consiliului Județean.
Un alt punct sensibil a fost dimensiunea departamentului de comunicare. În timpul ședinței s-a vorbit despre 28 de angajați la comunicare, cifră considerată prea mare pentru o companie de apă. De asemenea, a fost invocată situația a 37 de angajați care ar cumula pensia cu salariul.
Discuțiile au devenit tensionate după ce consilierul Dorel-Viorel Secară a apărat cheltuielile, susținând că acestea sunt legale și prevăzute în contractul colectiv de muncă. Acesta a argumentat că angajații unei companii profitabile pot primi astfel de sume, iar bonusurile nu ar afecta prețul apei plătit de cetățeni.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a intervenit și a cerut clarificări privind sursa banilor din care sunt plătite salariile și bonusurile. Directorul Companiei de Apă Someș, Călin Neamțu, a precizat că acestea sunt achitate din veniturile companiei, obținute din tarife și prestări de servicii.
Replica lui Tișe a dus discuția spre tarifele plătite de populație. Acesta a subliniat că veniturile companiei provin inclusiv din tarifele achitate de clujeni, motiv pentru care cheltuielile trebuie analizate atent înainte de aprobarea bugetului.
În ședință a intervenit și consilierul AUR Alexandru Ciurea, care a criticat forma actuală a bugetului, deși a afirmat că îl susține în continuare pe directorul companiei. Acesta a spus că problema nu este conducerea companiei, ci forma în care a fost construit bugetul și nivelul unor cheltuieli.
Bugetul Companiei de Apă Someș nu a fost aprobat în forma actuală. Documentul urmează să fie revizuit și retrimis spre analiză, după avizul negativ dat în comisie.
Compania de Apă Someș este una dintre cele mai importante societăți aflate în zona de interes a Consiliului Județean Cluj, având un rol esențial în furnizarea serviciilor de apă și canalizare pentru Cluj și alte localități deservite. Tocmai de aceea, disputa privind bugetul companiei are o miză publică importantă: felul în care sunt folosite veniturile unei societăți care funcționează pe baza serviciilor plătite de populație și de beneficiarii din aria sa de operare.
