Sphera Franchise Group, cel mai mare grup din industria de food service din România, va deschide cinci restaurante Hard Rock Cafe începând cu anul viitor. Restaurantele se vor deschide la Cluj, Brașov, Timișoara, Iași și Chișinău pe o perioadă de cinci ani începând cu 2026.
Sphera Group a achiziționat drepturile de franciză pentru deschiderea restaurantelor în România și Republica Moldova de la Hard Rock International, și va îndeplini planul de dezvoltare prin intermediul unei noi companii, HRC Restaurants SRL, deținută în totalitate de Sphera Franchise Group, informează economica.net.
“Prin adăugarea Hard Rock Café în portofoliul nostru, ne extindem în domeniul restaurantelor lifestyle și al divertismentului, consolidându-ne misiunea de a oferi experiențe globale emblematice consumatorilor din regiunea noastră” spune Călin Ionescu, CEO Sphera Franchise Group.
Sphera Franchise Group este cel mai mare grup din industria de food service din România, deținând companiile care operează în sistem de franciză brandurile KFC, Pizza Hut şi Taco Bell în România și KFC în Chişinău, Republica Moldova și în anumite zone din Italia si de asemenea, brandul Cioccolatitaliani in Italia. Grupul deține peste 175 de restaurante pe cele trei piețe și are aproximativ 5.000 de angajați. Sphera Franchise Group este listată pe Bursa de Valori București din 2017, sub simbolul SFG, fiind singura companie din HoReCa inclusă în indicele principal BET, precum și în indicii MSCI Frontier Markets.
Hard Rock International (HRI) este una dintre cele mai cunoscute companii la nivel global, prezentă în aproape 75 de țări, acoperind peste 300 de locații, inclusiv hoteluri, cazinouri, Rock Shops, spații pentru spectacole live și cafenele, deținute / autorizate sau administrate. Începând de la o chitară a lui Eric Clapton, Hard Rock deține cea mai mare și mai valoroasă colecție de suveniruri muzicale autentice din lume, cu peste 88.000 de piese expuse în locații din întreaga lume.