Bilanț azi. 300 de morți, 16.000 de noi cazuri de infectare. Situația la Cluj

16.383 cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore din peste 67.000 de teste. Au murit 304 persoane bolnave de covid, printre care și o tânără de 18 ani, nevaccinată, cu comorbidități.

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.610. Dintre acestea, 1.727 sunt internate la ATI.

Bilanț azi. 300 de morți, 16.000 de noi cazuri de infectare. Situația la Cluj 1

Din totalul pacienților internați, 440 sunt minori, 401 fiind internați în secții și 39 la ATI.

La Cluj autoritățile au anunțat 536 de noi cazuri, rata de infectare în municipiu a ajuns aproape de 11.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba260613197,02
2.Arad306383327,84
3.Argeș336304436,02
4.Bacău327903074,04
5.Bihor359573945,60
6.Bistrița-Năsăud162871155,44
7.Botoșani186992024,42
8.Brașov514653706,82
9.Brăila167002086,08
10.Buzău166053045,03
11.Caraș-Severin146961204,73
12.Călărași136441675,69
13.Cluj712155368,51
14.Constanța543335487,35
15.Covasna98041502,77
16.Dâmbovița274293394,94
17.Dolj368553907,46
18.Galați338423274,98
19.Giurgiu145051857,43
20.Gorj118511313,69
21.Harghita102081473,06
22.Hunedoara278192265,80
23.Ialomița143751947,46
24.Iași564618137,45
25.Ilfov5946180016,01
26.Maramureș265511654,87
27.Mehedinți122161507,81
28.Mureș287373454,25
29.Neamț245443404,85
30.Olt199022076,65
31.Prahova469419247,79
32.Satu Mare17423873,60
33.Sălaj141531417,12
34.Sibiu317624206,20
35.Suceava325372784,59
36.Teleorman186472187,39
37.Timiș7141578310,60
38.Tulcea10367584,90
39.Vaslui216112235,20
40.Vâlcea201811765,86
41.Vrancea137511414,00
42.Mun. București244303308215,42
43.Din străinătate**15908
44.Cazuri noi nealocate pe județe22686570
 TOTAL1.414.64716.383

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services