Bilanț nou. 390 de morți, 15,733 de infectări. Situația la Cluj

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 402 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

La Cluj autoritățile au anunțat 588 de noi cazuri. Rata de infectări în municipiu este aproape de 11.

Bilanț nou. 390 de morți, 15,733 de infectări. Situația la Cluj 1

În intervalul 12.10.2021 (10:00) – 13.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 390 de decese (190 bărbați și 200 femei), dintre care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 390 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 11 la categoria de vârstă 40-49 ani, 31 la categoria de vârstă 50-59 ani, 99 la categoria de vârstă 60-69 ani, 141 la categoria de vârstă 70-79 ani și 103 la categoria de vârstă peste 80 ani.

358 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 21 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 390 pacienți decedați, 351 erau nevaccinați și 39 vaccinați. Cei 39 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 52 și 93 de ani. 38 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.432. Dintre acestea, 1.676 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 486 sunt minori, 451 fiind internați în secții și 35 la ATI.

 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba257423316,76
2.Arad303063477,45
3.Argeș331874625,59
4.Bacău324832464,01
5.Bihor355634585,40
6.Bistrița-Năsăud16172865,42
7.Botoșani184971494,45
8.Brașov510954556,60
9.Brăila164921795,82
10.Buzău163012214,87
11.Caraș-Severin145761954,70
12.Călărași134771715,56
13.Cluj706795888,46
14.Constanța537856397,08
15.Covasna9654342,68
16.Dâmbovița270903174,73
17.Dolj364654587,48
18.Galați335153154,73
19.Giurgiu143201587,08
20.Gorj117201543,62
21.Harghita100611172,94
22.Hunedoara275933205,51
23.Ialomița141812747,09
24.Iași556485407,28
25.Ilfov5866147515,49
26.Maramureș263861984,81
27.Mehedinți120661817,65
28.Mureș283923124,17
29.Neamț242042544,71
30.Olt196953426,28
31.Prahova460175007,56
32.Satu Mare173361003,63
33.Sălaj140121367,13
34.Sibiu313424385,63
35.Suceava322592734,55
36.Teleorman184291897,30
37.Timiș7063251010,61
38.Tulcea103091334,67
39.Vaslui213882545,17
40.Vâlcea200052135,61
41.Vrancea136101433,94
42.Mun. București241221311915,10
43.Din străinătate**158211 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

22116*

738 
TOTAL1.398.26415.733

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services