Din nou peste 2.000 de cazuri COVID în ultimele 24 de ore. În Cluj Napoca, rata se apropie de 2

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

În Cluj Napoca, rata incidenței la 1000 de locuitori, anunțată astăzi, este de 1.85

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21655340,49
2.Arad24331360,70
3.Argeș28007160,45
4.Bacău27258800,80
5.Bihor29815280,44
6.Bistrița-Năsăud12857541,57
7.Botoșani14773780,71
8.Brașov44480480,63
9.Brăila13526160,28
10.Buzău12911130,39
11.Caraș-Severin11967270,88
12.Călărași10629180,73
13.Cluj59690971,40
14.Constanța44508570,96
15.Covasna8638120,17
16.Dâmbovița23043310,47
17.Dolj278041090,93
18.Galați28509440,73
19.Giurgiu11470200,98
20.Gorj9501210,46
21.Harghita846080,24
22.Hunedoara23433210,53
23.Ialomița11095180,54
24.Iași43827970,67
25.Ilfov468951201,69
26.Maramureș215191081,26
27.Mehedinți8599200,50
28.Mureș24421320,41
29.Neamț19843340,84
30.Olt15189580,78
31.Prahova36575670,71
32.Satu Mare14337552,36
33.Sălaj11243190,74
34.Sibiu27234670,80
35.Suceava25660711,00
36.Teleorman1438761,13
37.Timiș565331671,49
38.Tulcea863690,42
39.Vaslui16623640,66
40.Vâlcea16818310,54
41.Vrancea11090190,65
42.Mun. București1903912331,44
43.Din străinătate**121213 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1412*

79 
TOTAL1.120.8042.255 

Până astăzi, 34.990 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.09.2021 (10:00) – 12.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese (18 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 29 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.813. Dintre acestea, 600 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 141 sunt minori, 132 fiind internați în secții și 9 la ATI.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services