4.076 cazuri NOI de coronavirus din PESTE 36.000 de teste. Situația la Cluj

Până astăzi, 14 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.016.449 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 920.653 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.076 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19623963,67
2.Arad221781363,52
3.Argeș25404612,61
4.Bacău24702871,97
5.Bihor269211503,29
6.Bistrița-Năsăud11047472,51
7.Botoșani13450611,69
8.Brașov414201294,14
9.Brăila12405722,57
10.Buzău11666641,85
11.Caraș-Severin10225812,23
12.Călărași9463402,00
13.Cluj537293145,90
14.Constanța407601693,56
15.Covasna7687782,93
16.Dâmbovița21576562,12
17.Dolj251311002,34
18.Galați257961233,06
19.Giurgiu10432382,80
20.Gorj8926151,04
21.Harghita7492541,39
22.Hunedoara21509673,98
23.Ialomița10208462,66
24.Iași404521052,14
25.Ilfov427221606,78
26.Maramureș19827391,11
27.Mehedinți7728341,88
28.Mureș220411412,70
29.Neamț17540921,93
30.Olt13689591,82
31.Prahova322791122,65
32.Satu Mare12407471,65
33.Sălaj10257402,46
34.Sibiu24661813,18
35.Suceava23464360,88
36.Teleorman12719782,89
37.Timiș517171653,93
38.Tulcea7898422,27
39.Vaslui15324431,37
40.Vâlcea15378272,90
41.Vrancea9945601,56
42.Mun. București1725066685,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2145

-37
 TOTAL1.016.4494.076

Până astăzi, 25.605 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.04.2021 (10:00) – 14.04.2021 (10:00) au fost raportate 164 de decese (88 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 20 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.360. Dintre acestea, 1.521 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.035.734 de teste RT-PCR și 737.768 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 teste RT-PCR (16.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.634 la cerere) și 10.797 de teste rapide antigenice.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services