BREAKING – 463 cazuri noi COVID în Cluj, în doar 24 de ore, cele mai multe după București

Până astăzi, 7 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 988.624 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

885.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba190461343,82
2.Arad214281333,86
3.Argeș246951192,69
4.Bacău241031052,22
5.Bihor260712013,22
6.Bistrița-Năsăud10662742,52
7.Botoșani13142422,12
8.Brașov403341774,92
9.Brăila11971662,84
10.Buzău11283651,81
11.Caraș-Severin9864712,09
12.Călărași9223442,30
13.Cluj514354636,62
14.Constanța396061664,18
15.Covasna7277562,63
16.Dâmbovița21194932,61
17.Dolj244841702,76
18.Galați250281913,32
19.Giurgiu10106633,19
20.Gorj8787251,51
21.Harghita7228311,27
22.Hunedoara20737874,50
23.Ialomița9924602,83
24.Iași396281402,47
25.Ilfov414631928,66
26.Maramureș19602521,35
27.Mehedinți7522412,21
28.Mureș212832032,59
29.Neamț17028902,07
30.Olt13363831,91
31.Prahova313881662,54
32.Satu Mare12119522,03
33.Sălaj9988672,71
34.Sibiu23956953,38
35.Suceava23190800,92
36.Teleorman122751012,89
37.Timiș505522404,87
38.Tulcea7639512,50
39.Vaslui15026611,54
40.Vâlcea149381213,09
41.Vrancea9678731,50
42.Mun. București16704111096,91
43.Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246
TOTAL988.6245.407

Până astăzi, 24.561 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.04.2021 (10:00) – 07.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 43 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.907. Dintre acestea, 1.487 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.878.550 de teste RT-PCR și 672.323 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.730 de teste RT-PCR (17.135 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.595 la cerere) și 11.229 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 7 aprilie a.c.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services