BREAKING – 3.743 de cazuri noi de Covid-19, la doar 7.902 teste RT-PCR. Situația la Cluj!

Updated on martie 22, 2021 Până astăzi, 22 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 900.858 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

808.754 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17363473,39
2.Arad19391693,00
3.Argeș22780711,79
4.Bacău22264901,74
5.Bihor23688912,62
6.Bistrița-Năsăud9700221,89
7.Botoșani12051371,60
8.Brașov366511704,62
9.Brăila10882212,33
10.Buzău10319291,15
11.Caraș-Severin9066221,56
12.Călărași8403251,81
13.Cluj455222364,30
14.Constanța360041613,57
15.Covasna650601,65
16.Dâmbovița19704972,58
17.Dolj223591372,50
18.Galați225841252,30
19.Giurgiu9075552,92
20.Gorj8197282,26
21.Harghita6747151,08
22.Hunedoara18437564,18
23.Ialomița8988201,90
24.Iași368261232,22
25.Ilfov363492366,78
26.Maramureș18811332,11
27.Mehedinți6813311,89
28.Mureș19422211,78
29.Neamț15668401,94
30.Olt12402451,54
31.Prahova290961301,66
32.Satu Mare11230262,32
33.Sălaj9218193,21
34.Sibiu22148962,92
35.Suceava22322351,03
36.Teleorman11021632,05
37.Timiș462741555,97
38.Tulcea6975251,56
39.Vaslui14108371,38
40.Vâlcea13507532,53
41.Vrancea8987191,24
42.Mun. București14919314465,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3807*-514
TOTAL900.8583.743

Până astăzi, 22.268 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.03.2021 (10:00) – 22.03.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (26 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR și 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.653 la cerere) și 5.650 de teste rapide antigenice.

error: Content is protected !!