BREAKING – Creștere accelerată a cazurilor noi de COVID: 3.923. Situația la Cluj

Până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 791.971 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

733.616 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.923 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15381802,33
2.Arad170961071,37
3.Argeș21005380,63
4.Bacău20126771,14
5.Bihor21121540,88
6.Bistrița-Năsăud8719270,81
7.Botoșani10830301,13
8.Brașov316681832,62
9.Brăila9744280,69
10.Buzău9488270,6
11.Caraș-Severin8276480,92
12.Călărași7561110,66
13.Cluj394521772,66
14.Constanța317901651,31
15.Covasna5901210,75
16.Dâmbovița17671871,19
17.Dolj19207681,45
18.Galați20213981,08
19.Giurgiu7742400,97
20.Gorj6700371,51
21.Harghita6190210,66
22.Hunedoara154241102,14
23.Ialomița8160220,85
24.Iași333411351,06
25.Ilfov310301972,58
26.Maramureș166331603,08
27.Mehedinți5988230,86
28.Mureș17853520,95
29.Neamț13851751,04
30.Olt11259380,76
31.Prahova27159460,67
32.Satu Mare9691651,75
33.Sălaj7893441,6
34.Sibiu19843671,68
35.Suceava20808831,19
36.Teleorman9773411,15
37.Timiș381374124,45
38.Tulcea6375180,69
39.Vaslui12896500,97
40.Vâlcea11774571,18
41.Vrancea8186260,6
42.Mun. București1279305232,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe2086*255
 TOTAL791.9713.923

Până astăzi, 20.167 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.02.2021 (10:00) – 25.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (39 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

77 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.640. Dintre acestea, 985 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.959.349 teste RT-PCR și 279.446 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.141 de teste RT-PCR (18.390 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.751 la cerere) și 8.706 teste rapide antigenice.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services