Cluj: 138 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore. 1634 la nivel național

Până astăzi, 22 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 781.329 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

725.526 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.634 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15151202,04
2.Arad16846411,44
3.Argeș20885190,56
4.Bacău19938501,13
5.Bihor20916250,78
6.Bistrița-Năsăud8627130,71
7.Botoșani10710361,14
8.Brașov31179362,46
9.Brăila965360,61
10.Buzău9406140,58
11.Caraș-Severin8185100,95
12.Călărași7523120,7
13.Cluj388601382,52
14.Constanța31475401,26
15.Covasna58410,67
16.Dâmbovița17430420,97
17.Dolj189961011,37
18.Galați19964260,93
19.Giurgiu7642210,84
20.Gorj6555291,41
21.Harghita610680,54
22.Hunedoara15120371,94
23.Ialomița8084150,81
24.Iași33034430,73
25.Ilfov30602962,32
26.Maramureș16164702,94
27.Mehedinți5914130,74
28.Mureș17727360,98
29.Neamț13664100,94
30.Olt11161210,79
31.Prahova27013250,68
32.Satu Mare9466191,7
33.Sălaj7763151,5
34.Sibiu19633731,42
35.Suceava20569291,23
36.Teleorman965961,18
37.Timiș371201774,03
38.Tulcea6322140,6
39.Vaslui12757240,9
40.Vâlcea11611500,93
41.Vrancea808660,4
42.Mun. București1265824552,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe1390*-287
TOTAL781.3291.634

Până astăzi, 19.894 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.02.2021 (10:00) – 22.02.2021 (10:00) au fost raportate 47 de decese (31 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Olt, Sibiu, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.461. Dintre acestea, 972 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.881.162 de teste RT-PCR și 253.442 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.279 de teste RT-PCR (4.360 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.919 la cerere) și 3.976 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.255 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.481 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.585 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 177 de persoane.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services