BREAKING – 2.878 cazuri noi, la 24.552 teste RT-PCR și 5.474 de teste rapide antigenice. Situația la Cluj!

Până astăzi, 21 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 703.776 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

641.288 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.878 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13351381,67
2.Arad15249761,35
3.Argeș19902541,07
4.Bacău18099701,52
5.Bihor19450501,77
6.Bistrița-Năsăud8010331,17
7.Botoșani9337591,52
8.Brașov276731162,39
9.Brăila9127381,71
10.Buzău8797140,63
11.Caraș-Severin7339321,87
12.Călărași6927231,16
13.Cluj340892013,31
14.Constanța29074562,28
15.Covasna541570,85
16.Dâmbovița16081601,3
17.Dolj16817501,5
18.Galați18149831,86
19.Giurgiu706991,19
20.Gorj5519240,89
21.Harghita5663130,68
22.Hunedoara12968911,53
23.Ialomița7420141,12
24.Iași302781041,00
25.Ilfov274771463,12
26.Maramureș125811212,59
27.Mehedinți5412170,91
28.Mureș16201481,15
29.Neamț12159671,32
30.Olt10308580,54
31.Prahova25472491,07
32.Satu Mare7944491,72
33.Sălaj6869451,97
34.Sibiu18086441,49
35.Suceava178621121,88
36.Teleorman8641211,36
37.Timiș306242453,93
38.Tulcea5914221,12
39.Vaslui11597341,45
40.Vâlcea10726421,38
41.Vrancea7573170,66
42.Mun. București1142724472,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe2255-21
TOTAL703.7762.878

Până astăzi, 17.554 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.01.2021 (10:00) – 21.01.2021 (10:00) au fost raportate 69 decese (44 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 12 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.068. Dintre acestea, 1.005 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.244.752 de teste RT-PCR și 63.108 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.552 de teste RT-PCR (16.496 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.056 la cerere) și 5.474 de teste rapide antigenice.