BREAKING – 3525 de noi cazuri de COVID-19, la 26.709 teste RT-PCR și 5.957 de teste rapide prelucrate în ultimele 24 de ore. Situația la Cluj!

Până astăzi, 14 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684.917 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 614.545 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.525 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13003561,94
2.Arad14862701,5
3.Argeș19616521,51
4.Bacău175541121,59
5.Bihor18999872,11
6.Bistrița-Năsăud7828231,48
7.Botoșani8942581,49
8.Brașov269711542,65
9.Brăila8910391,91
10.Buzău8680180,89
11.Caraș-Severin7093622,15
12.Călărași6762191,37
13.Cluj328252913,8
14.Constanța283861882,87
15.Covasna5319201,11
16.Dâmbovița15744701,78
17.Dolj16375541,71
18.Galați175961352,46
19.Giurgiu6877391,64
20.Gorj5354310,83
21.Harghita5539190,64
22.Hunedoara12551841,63
23.Ialomița7270281,66
24.Iași294751831,38
25.Ilfov266511434,45
26.Maramureș11930992,48
27.Mehedinți5304231,08
28.Mureș15878521,34
29.Neamț11823451,45
30.Olt10077590,72
31.Prahova25083801,3
32.Satu Mare7587801,43
33.Sălaj6626381,83
34.Sibiu17799781,74
35.Suceava170341431,63
36.Teleorman8414521,8
37.Timiș292232994,16
38.Tulcea5792441,52
39.Vaslui11280491,75
40.Vâlcea10441451,6
41.Vrancea7427400,69
42.Mun. București1106275603,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe3390*-296
TOTAL684.9173.525

Până astăzi, 17.035 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.01.2021 (10:00) – 14.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (44 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.739. Dintre acestea, 1.101 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.104.229 de teste RT-PCR și 29.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (16.474 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.235 la cerere) și 5.957 teste rapide antigenice.