Cluj-Napoca, Oraș Magnet: Clujul, prezentat ca model de bune practici în cadrul conferinței Cities of Tomorrow

Primarul Emil Boc a participat astăzi, online, la cea de-a 8-a ediție a conferinței „Orașele Viitorului / Cities of Tomorrow” la panelul „Orașe magnet vs. orașe în contracție”, alături de dl Ulrich Sierau, primarul orașului înfrățit Dortmund.

Clujul este în acest moment principalul oraș magnet din țară, potrivit unui studiu de specialitate al Băncii Mondiale care arată că cei mai mulți dintre români ar dori să se relocheze în orașul nostru (15% dintre persoanele chestionate).

Cluj-Napoca, Oraș Magnet: Clujul, prezentat ca model de bune practici în cadrul conferinței Cities of Tomorrow 1

„Profilul orașului, potențialul și capacitatea de inovare a comunității noastre, precum și politicile publice pentru creșterea calității vieții mențin Clujul atractiv și competitiv. Prioritatea administrației clujene rămâne cea legată de fructificarea avantajelor competitive oferite de către Universitățile clujene și de creșterea calității vieții prin investiții, salarii bine plătite și servicii publice de calitate pentru cetățeni.

De asemenea, am discutat despre proiectele majore ale orașului, strategii de dezvoltare, regenerare urbană și alte teme actuale relevante pentru ceea ce înseamnă bunul mers al unei comunități urbane dezvoltate.

La panel au mai participat arh. Ilinca Păun Constantinescu și dl Marcel Ionescu-Heroiu, reprezentant al Băncii Mondiale, dialogul fiind moderat de arh. Șerban Țigănaș, secretar genaral al Uniunii Internționale a Arhitecților”, a transmis primarul.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

Unclassified cookies are cookies that we are in the process of classifying, together with the providers of individual cookies.

Use Loco Translate to change Text for custom Code

Decline all Services
Accept all Services