Cluj. FELICITĂRI! O nouă medalie pentru Alex Bologa. Clujeanul a devenit noul număr mondial la categorioa 60 de kilograme după ce a câștigat medalia de aur în Statele Unite

Updated on iulie 11, 2019 O nouă performanță extraordinară pentru judoka Alex Bologa.

Clujeanul a devenit noul număr mondial la categoria 60 de kilograme după ce a câștigat medalia de aur în Statele Unite, la un turneu care a avut loc la Fort Wayne, Indiana.

Imnul României s-a auzit în Indiana datorită lui Alex Bologa. Clujeanul a dominat concursul de judo pentru nevăzători la categoria – 60 de kg și în finală l-a învins chiar pe campionul mondial en-titre, kazahul Orazalyuly.

Medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio, Bologa este foarte aproape de o calificare și la ediția ce sa va desfășura anul viitor la Tokyo, informează stiri.tvr.ro.

Vezi aici Video:

Alex Bologa este vicecampion european la juniori și laureat cu bronz la Jocurile Paralimpice de vară din 2016 în categoria -60 kg.

error: Content is protected !!