FELICITĂRI! U Cluj a învins în deplasare AEK Larnaca, la diferență de aproape 30 de puncte.

Updated on septembrie 28, 2016 U Cluj și CSM CSU Oradea au debutat cu victorii în preliminariile Basketball Champions League. Clujenii se pot considera deja calificați în turul următor din Basketball Champions League după victoria din deplasare cu AEK Larnaca, la diferență de aproape 30 de puncte.

Ciprioții au reușit doar opt puncte în primul sfert, în care oaspeții au jucat aproape perfect. Clujul a continuat să își mărească avansul pe toată durata partidei, iar Vlad Moldoveanu și-a folosit experiența din Euroligă: a semnat 16 puncte și 11 recuperări pentru U, care s-a impus cu 78-50, informează digisport.ro.

14518655_313519442348933_1491526258_n

Cu cinci jucători noi în lot, bihorenii au avut emoții în prima parte a partidei. Oaspeții au condus cu 37-35 în pauza mare, însă nu au mai menținut ritmul în repriza secundă.

Oradea i-a avut pe Denison și Pasalic în mare formă, cu 33 de puncte și zece recuperări împreună, iar Barnette a semnat cel mai spectaculos coș al duelului.

S-a terminat 71-64 pentru campioana României, iar returul este programat joi, în Slovacia. Dacă va trece de Prievidza, CSM CSU Oradea se va duela în turul următor cu Lukoil Academic Sofia.

Returul se va juca joi, de la ora 19.00, și va fi în direct la Digi Sport 3.