Ziua în care Clujul spune STOP traficului greu! Când va intra în vigoare interdicția de tranzit pentru traficul greu în Cluj-Napoca, Baciu și Gilău

Updated on iulie 15, 2025 Ziua în care Clujul spune STOP traficului greu! Când va intra în vigoare interdicția de tranzit pentru traficul greu în Cluj-Napoca, Baciu și Gilău 1

Primarul Emil Boc a anunțat, marți, în ședința Consiliului Local, că din 18 iulie, vineri, va intra în vigoare interdicția de tranzit pentru traficul greu în Cluj-Napoca. Decizia vizează camioanele mai mari de 7,5 tone și se aplică pe toate arterele de intrare în oraș.

„În urma hotărârii noastre de Consiliu Local de astăzi, dacă o veți aproba, noi vom amplasa indicatoare de interzicere a traficului de tranzit în municipiu, peste 7,5 tone, în 11 locații – la intrările în municipiu: la intersecția Văii Fânațelor cu Pădureni, Borhanci, Gheorgheni, Valea Seacă cu Popești, Bulevardul Muncii cu Centura Apahida, Valea Chintăului cu Chinteni, Făgetului, Calea Dezmirului, Calea Baciului, Traian Vuia, Feleac și Florești”, le-a transmis Emil Boc consilierilor locali, citat de media9.ro.

Primarul a subliniat că interdicția va fi eficientă doar dacă și traficul de pe drumurile naționale și autostradă va fi deviat în afara orașului.

„Trebuie să deviem acest trafic cu mult timp înainte de a ajunge la intrarea în Cluj-Napoca. Pentru asta, evident, trebuie să colaborăm cu drumurile naționale și vreau să le mulțumesc, pentru că inclusiv pe acest palier ne-am sincronizat foarte, foarte bine. Ieri, domniile lor au obținut avizul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere de la București pentru a amplasa, de exemplu, în Căpușu Mare, indicatoare care să-i trimită pe șoferi pe centura de la Apahida – Vâlcele, să nu mai vină spre Cluj-Napoca.”

Edilul a explicat că autoritățile locale pot întoarce camioanele la intrarea în oraș, dar ideal ar fi ca acestea să fie deviate cu mult înainte.

„Noi acolo avem competență și putem să-i întoarcem la următorul sens giratoriu, dacă au intrat în municipiu. Dar important este să fie amplasate aceste indicatoare și la marile artere – mă refer, de exemplu, când vii de la Bistrița, la OMV, acolo unde ai intersecția cu centura Vâlcele–Apahida. Acolo să fie clar că nu mai intri în municipiu.”

Conform edilului, CNAIR obține astăzi avizul necesar de la IGPR pentru amplasarea indicatoarelor pe autostradă, astfel încât traficul greu să nu mai coboare în Gilău, ci să fie direcționat spre Tureni, pe centura ocolitoare.

Advertisements
error: Content is protected !!