Updated on martie 2, 2021 O femeie de 70 de ani a intrat astăzi în stop cardio-respirator, în timp ce mergea pe Calea Mănăștur. Intervenția unor trecători a fost salvatoare.
Trecătorii i-au oferit primul ajutor până la venirea echipajului de salvare, informează Monitorul de Cluj.
„A fost alertat inițial un echipaj SMURD pentru o persoană conștientă, în stare de leșin. Echipajul a ajuns la locul eveimentului, iar manevrele de resuscitare de bază erau deja începute de către trecători.
Femeia a intrat în stop cardio-respirator. Echipajul de salvare a preluat procesul și a efectuat manevre avansate de resuscitare.
Semnalele vitale au revenit după care femeia a fost transportată la spital în stare critică”, a declarat ofițerul ISU.
Advertisements