Cluj: A decedat directorul Filarmonicii de Stat Transilvania, Marius Tabacu. „A fost un gentleman al unei lumi care a cam apus. Un om care credea în tine, căruia îi plăcea să te lase să faci cum crezi că e mai bine, fără să încerce să își impună personalitatea de director”

Updated on octombrie 9, 2020 Marius Tabacu, directorul Filarmonicii din Cluj, a decedat astăzi, 9 octombrie.

„Azi ne-a părăsit Marius Tabacu, directorul Filarmonicii din Cluj, traducător, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru traducerea monumentalei Trilogii Transilvane a lui Miklós Bánffy”, au transmis cei de la MaghiaRomania.

Marius Tabacu

Mesajul Filarmonicii de Stat Transilvania

„Azi, 9 octombie 2020, a plecat dintre noi cel care a condus Filarmonica de Stat ”Transilvania” de 13 ani încoace. Domnule Director General Marius Tabacu, drum lin, iar muzica să ajungă până la tine, oriunde ți-ai duce veșnicia.

Ne e foarte greu acum să găsim cele mai potrivite cuvinte care se pot spune în astfel de momente, în care, de obicei, vestea produce agitație și durere.

Dar ni-l vom aminti întotdeauna stând în loja principală, pe scaunul lui din colțul din stânga, cu fața rezemată în palma stângă, urmărind cu atenție concertele, sau, cum îl cunoaștem doar câțiva, pe scaunul de la biroul lui, lăsat pe spate, cu mâinile încrucișate pe piept, ascultând ce ai de zis și făcând ca orice problemă să pară mai puțin gravă.

Ca traducător, anul acesta i-a adus premiul Uniunii Scriitorilor pentru traducerea ”Trilogiei Transilvane”, roman în care, pur și simplu îi poți citi personalitatea.

A fost un gentleman al unei lumi care a cam apus. Un om care credea în tine, căruia îi plăcea să te lase să faci cum crezi că e mai bine, fără să încerce să își impună personalitatea de director.

Și asta tocmai dintr-o incredibilă forță interioară și dintr-o împăcare cu sine însuși. Nu avea niciodată nimic de demonstrat, nimic de impus, totul era o discuție, o încercare de a înțelege multiple puncte de vedere.

Mulțumim, Marius Tabacu, pentru libertatea de a fi ceea ce suntem și pentru că ne-ai ascultat timp de 13 ani vorbele, dar, mai ales, muzica.

Odihnește-te în pace.

La concertul de diseară, vom prezenta un omagiu și vom păstra un moment de reculegere în amintirea lui. Vă mulțumim celor care veți fi alături de noi.

Vom reveni zilele viitoare cu alte detalii”.

Cine a fost Marius Tabacu

Marius Tabacu s-a născut în 13 ianuarie 1952, în comuna Tăuteu, din Bihor. Este absolvent al Academiei de Muzică ”Gheorghe Dima” la secția pian.

Până în 1990, a fost profesor la liceul de muzică din Cluj.

Din 2007 a fost directorul Filarmonicii de Stat Transilvania.

Marius Tabacu despre un sediu nou al Filarmonicii

Într-un interviu acordat anul trecut către Romania-muzical.ro, directorul filarmonicii nu se arăta foarte încrezător când a venit vorba despre construirea unui nou sediu.

„S-a discutat la un moment dat, planul există. Problema sunt, ca întotdeauna, ca de cele mai multe ori, banii. Și da, proiectul există. A fost un concurs de arhitectură câștigat de o firmă din București și care așteaptă să se concretizeze.

Cine știe ce va fii peste 20-30 de ani…Nu știu dacă vor fi fonduri pentru așa ceva. În orice caz, mie mi-e și teamă de ce va fi cu sala de concerte, dacă va fi să fie, fiindcă una este să faci o clădire, să faci o casă pentru care știi parametrii, știi cât ai nevoie pentru ca oamenii să trăiască civilizat acolo și alta este să faci o sală de concerte, care nu numai că trebuie construită, trebuie să aibă și o acustică bună și asta este o problemă foarte, foarte delicată.

După câte știu eu, nu vreau să avansez, să fac pronosticuri, nu se poate simula pe computer acustica unei săli. Probabil că sunt oameni mai pricepuți decât mine care știu să simuleze o acustică.

Eu, din câte știu, nu se poate simula – și sper să nu mai audă forurile competente, care atunci vor avea încă un motiv în plus să nu aloce fonduri pentru filarmonică”.

Advertisements
error: Content is protected !!