Updated on aprilie 3, 2020 Medicii care lucrează cu pacienți infectați cu noul coronavirus vor primi un bonus lunar de 500 de euro. Solicitarea a fost făcută către premierul Ludovic Orban de președintele Klaus Iohannis.
O parte din medici nu au privit vestea cu ochi buni. Aceștia spun că își fac datoria din respect pentru pacienți, iar banii ar fi mai bine folosiți pentru achiziționarea de echipamente de protecție.
Medicul Raluca Achim a scris pe Facebook: „Domnule presedinte Klauss Iohannis
Ma numesc Raluca Achim. Sunt medic de familie in Romania. Sunt cetatean roman.
Indeplinind aceste doua calitati, va anunt pe aceasta cale ca REFUZ sa primesc MITA 500 EUR pentru a-mi face meseria in vremurile acestea grele prin care trecem cu totii. IMPREUNA.
ACCEPT insa: manusi, masti adecvate si PROTOCOALE conform recomandarilor OMS, astfel incat cetatenii romani de pretutindeni sa stie ca beneficiaza de acelasi standard in domeniul sanatatii.
DORESC sa ma implic alaturi de d-voastra si toti concetatenii nostri- indiferent de culoarea sau apartenenta: politica, etnica, rasiala sau sexuala – in incercarea de a avea o sansa reala la UNITATE.
02.04.2020 Cu respect .
dr Raluca Achim”