Updated on august 4, 2018 Universitatea Cluj a câștigat meciul de debut din liga a 2-a, scor 2-0 cu Metaloglobus.
Meciul s-a jucat la Târgu Mureș din cauza festivalului „Untold” care se desfășoară zilele acestea pe Cluj Arena.
U Cluj a dominat în totalitate prima repriză și a deschis scorul în minutul 38, prin George Florescu, fostul căpitan al primei reprezentative, care a înscris cu un șut din interiorul careului.
Echipa lui Adrian Falub și-a mărit avantajul după pauză, când Cristian Gavra, fotbalistul adus de la Viitorul, a înscris în viteză după un atac prelungit, informează gsp.ro.
„Am fost mai bine organizați din punct de vedere tactic. Am construit în prima repriză, dar am jucat mai slab în repriza secundă. Putem juca mai bine, nu am fost străluciți azi, dar importante sunt cele 3 puncte. Ne-a afectat că nu am jucat acasă, dar important e că am câștigat. Victoriile îți aduc încredere și personalitate.
Avem jucători cu mare experiență, știu ce înseamnă U Cluj și ne pot ajuta în continuare. Avem un mix între jucătorii în vârstă și cei tineri și sper să reușim să luăm puncte în etapele viitoare. Sunt echipe bune, echipe care au investit. Va fi foarte greu să promovăm în Liga 1, trebuie să ne îmbunătățim jocul”, a declarat Falub, antrenorul lui „U”.
FC Universitatea Cluj: „🎥 E deja o tradiție, aici, la FC Universitatea Cluj. Câștigăm împreună, ne bucurăm împreună!
Vă mulțumim tuturor celor care ați fost alături de noi, vineri, la Târgu Mureș, dar și celor aflați departe de casă, însă conectați cu inima și gândul la „U”, în ziua primului său meci oficial din #Liga2.
Vezi aici Video:
NUMAI „U”!!!