Cluj. Dan Petrescu nu se uită la Dinamo – FCSB. „Prefer să mă duc la un film”

Updated on februarie 18, 2018 Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, nu este impresionat de meciul Dinamo-FCSB de duminică seara, 20:45. El preferă să meargă la un film sau să se uite la un meci din străinătate.

„Când sunt alte meciuri din altă ţară… Prefer ori la un film să mă duc, ori să văd alt meci, pentru că am nevoie de puţină relaxare. La meciurile Steaua – Dinamo nu există favorite, tot timpul au fost meciuri strânse şi cred că va fi un meci foarte echilibrat”, a spus Petrescu, la Digi Sport, după victoria obţinută de echipa sa, scor 2-0, contra Astrei Giurgiu, informează Pro Sport.

Cluj. Dan Petrescu nu se uită la Dinamo - FCSB. "Prefer să mă duc la un film" 1

Experimentatul tehnician crede în continuare că FCSB poate ajunge până în finala Ligii Europa şi spune că nu a încercat să creeze presiune asupra rivalei când a afirmat acest lucru.

„Spuneam de Steaua că poate să ajungă în semifinale, toţi au crezut că pun presiune pe ei. Aţi văzut că nu am glumit. Am zis exact ce simt, că Steaua poate să ajungă în semifinale sau în finală fără probleme. Nu e o aluzie, nicio presiune. Cu Lazio au demonstrat că sunt foarte buni, dacă au bătut o echipă de pe locul 3 din Italia, mi se pare ceva incredibil. Înseamnă că au forţă şi sper să se califice. Cred că va fi un meci foarte echilibrat”, a adăugat Petrescu.

Antrenorul liderului s-a referit şi la criticile de care a avut parte echipa ardeleană pentru jocul defensiv pe care l-a arătat în acest campionat: „Eu nu comentez ce zic alţii. Nu este vorba despre Mihai Stoica. Mă mai uit şi eu la emisiuni când se spune că CFR câştigă acasă şi joacă nu ştiu cum. Nu vreau să critic, eu am un drum, merg pe el, acum nu înseamnă că drumul meu este şi câştigător. Felicit băieţii pentru rezultatele de pe teren propriu, pentru că nu cred că au mai fost în România asemenea rezultate pe teren propriu”, a încheiat Dan Petrescu.

Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Astra Giurgiu, în etapa a 25-a din Liga 1. În clasament, liderul CFR a acumulat 56 de puncte şi s-a distanţat la cinci puncte de FCSB, dar echipa pregătită de Nicolae Dică are un meci mai puţin disputat, urmând să joace duminică, de la 20:45, derby-ul cu Dinamo.

Advertisements
error: Content is protected !!