Updated on septembrie 6, 2017 Un bărbat din Cluj a câștigat procesul cu firma care i-a înregistrat mesajele purtate pe un serviciu de mesagerie. Firma l-a acuzat că vorbește în timpul orelor de serviciu pe mesagerie și, culmea, i-a prezentat copii după discuții.
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a decis marţi că instanţele româneşti nu au respectat dreptul la viaţă şi corespondenţă privată în cazul unui cetăţean român, fiind încălcat articolul 8 al Convenţiei Europene pentru Drepturile Omului, se arată într-un comunicat al CEDO, informează mediafax.ro.
Bogdan Mihai Bărbulescu, în vârstă de 38 de ani, a fost concediat în 2007, de compania la care lucra pe postul de inginer însărcinat cu atribuţii în vânzări. În cei trei ani în care a lucrat aici, a creat un cont de mail pentru a comunica cu clienţii. Ulterior, a fost informat de către angajator că este concediat deoarece a folosit serviciul de mesagerie virtuală şi în scopuri personale. Bărbulescu a primit şi un transcript al comunicaţiilor sale, inclusiv a unor mesaje schimbate cu logodnica sa şi cu fratele său.
Bărbulescu a atacat decizia demiterii invocând încălcarea dreptului la intimitate, însă instanţele naţionale nu i-au dat câştig de cauză. Astfel, a luat decizia de a se adresa CEDO. În primă fază, CEDO stabilise că angajatorul are dreptul să supravegheze comunicaţiile pe Internet ale salariaţilor, însă Bărbulescu a atacat decizia. Zilele trecute, Marea Cameră a CEDO a anunţat decizia definitivă. Astfel, instanţele din România nu au respectat dreptul la viaţă şi corespondeţă privată, încălcând articolul 8 al Convenţiei Europene pentru Drepturile Omului.
„Marea Cameră a CEDO a decis cu 11 voturi la șase că a fost încălcat Articolul 8 (dreptul la respectarea vieții private și de familie, a domiciului și a corespondenței) al Convenției Europene a Drepturile Omului.
Curtea a decis că autoritățile naționale nu au protejat dreptul domnului Bărbulescu la respectarea vieții private și a corespondenței, dar și că nu au reușit să ofere un echilibru corect între interesele în cauză. Prin urmare, a fost o încălcare a Articolului 8 ”, a anunțat instituția într-un comunicat de presă.
Decizia CEDO vine după ce judecătorii au analizat dosarul Bărbulescu versus România, care se referea la decizia unei societăţi private de a concedia un angajator după ce a monitorizat mesajele electronice ale angajatului, precum şi presupusul eşec al instanţelor naţionale de a proteja dreptul la viaţă privată.