Cluj: Începe dărâmarea garajelor? Primăria restituie banii dați în plus pe garaje de pe ultimii 5 ani?!

Updated on iulie 26, 2017 Un clujean este nemulțumit de faptul că Primăria nu vrea să-i primească banii/taxa pentru garajul pe care-l deține. De la ghișeu i s-ar fi transmis că va începe demolarea garajelor.

Pe platformadomnuleprimar.ro, M.I. a scris: „Domnule primar, am fost sa-mi platesc garajul si nu mi sau luat banii. Doamna de la ghiseu mi-a spus ca nu-mi mai ia banii ca si pana acum, pe garaj, pentru ca nu am autorizatie de constructie si nu mai poate incasa chiar daca platesc mai mult la taxa abuziva, pentru ca cineva a castigat procesul si nu se mai ia taxa abuziva ca si pana acum.

Cluj: Începe dărâmarea garajelor? Primăria restituie banii dați în plus pe garaje de pe ultimii 5 ani?! 1

Eu de ce nu pot plati? Mi s-a spus ca se incepe demolarea garajelor iar cei care au platit bani in plus pe ultimii cinci ani se dau banii inapoi de catre primarie”.

Primăria Sibiu a trecut la demolarea garajelor constuite ilegal, fără autorizație de construcție, așa cum sunt majoritatea din Cluj. „Aceste construcții ilegale și inestetice care ocupă domeniul public trebuie să fie îndepărtate în contextul modernizării cartierului Dioda și pentru a permite reconfigurarea eficientă a zonei. Deținătorii acestor construcții ilegale au fost notificați în luna octombrie 2016 cu privire la obligația pe care o au de a îndepărta garajele de pe domeniul public” spun reprezentanții primăriei Sibiu.

Emil Boc, 2014 potrivit hotnews.ro: „Solutia e clara in Cluj. Dupa parerea mea, in cartiere, trebuie facute doua lucruri, dupa Abecedarul: Asfalt, Bec, Canalizare. Mai trebuie facute canalizari si trotuare, dar in urmatorul pas, in 2015 – 2018, trebuie demolate garajele si din doua garaje faci trei locuri de parcare. Trebuie anuntati oamenii cu 6 luni inainte pentru a-si ridica garajele. Sunt cam 20% utilizate ca garaje, restul sunt depozite sau mici ateliere.

Cei care nu il vor ridica, il vom ridica noi”.

Emil Boc, 2016 potrivit Ziua de Cluj: „Mă bucur că cele cinci locaţii de parkinguri sunt din punct de vedere juridic, în sfârşit, rezolvate. Fiecare parking va avea câte 300-400 de locuri. Toate vor fi ridicate pe amplasamente unde acum sunt garaje. 471 de garaje vor fi înlocuite cu 1.500 până la 2.000 de locuri de parcare”

Vrei ca garajele din Cluj să fie demolate?

Advertisements
error: Content is protected !!