Cluj: FABULOS! Record de audiență la un meci de baschet din România!

Updated on februarie 22, 2016 Cluj Napoca a demonstrat încă o dată că merită să fie numită „Capitala sportului românesc”. Sâmbătă echipa națională de baschet feminin a avut parte de o atmosferă superbă la meciul cu Turcia, desfășurat la Sala Polivalentă.
Din cauza măsurilor de securitate sala nu a putut fi plină, din cele 7.200 de locuri au fost ocupate 6.800, dar a fost suficient pentru ca meciul să reprezinte un record de audiență pentru baschetul românesc.

Pentru sportul cu mingea la coș din țara noastră este un record de audiență all-time. Dacă ne raportăm strict la baschetul feminin, atunci audiența de la Cluj este în Top 5 chiar din întreaga Europă, informează ziarulring.ro

vfdcedededeemjjjm

Din păcate naționala de baschet nu a reușit o victorie în meciul cu Turcia. România a jucat 30 de minute aproape de la egal la egal cu Turcia. La pauză, reprezentantele “Semilunei” aveau doar un punct avantaj, iar după sfertul al treilea – 4 puncte.

[ads2]

Sfertul patru a consemnat căderea româncelor după o serie de decizii împotriva lor, fluierate – toate – de doar unul din brigada de trei arbitri. Oficialul muntenegrean a tolerat erorile Turciei și a sancționat constant orice încercare a României de a reveni pe tabelă. Măcinate de deciziile arbitrului, româncele au pierdut orice orizont ofensiv, făcând greșeli după greșeli în atac și reușind să înscrie doar 5 puncte în 10 minute, scorul final fiind cu 45-56.

Citeste si

12 motive să te muți la Cluj anul acesta. Musai!

În ciuda înfrângerii, România are în continuare șanse mari de calificare de pe locul secund.

Advertisements
error: Content is protected !!