Cluj: Încep lucrările la metrou. Etapele planificate în următoarele luni

Updated on februarie 24, 2025 Cluj: Încep lucrările la metrou. Etapele planificate în următoarele luni 1

Emil Boc a precizat că firmele din consorțiul condus de turcii de la Gulermak, care se ocupă de construcția metroului, încep construirea stațiilor în avans, înainte de intrarea cârtițelor în subteran pentru că, odată coborâte în puț, cele două TBM-uri nu mai pot fi oprite.

Acestea vor săpa la 15 metri adâncime. De menționat este faptul că a apărut o problemă, și anume o lucrare suplimentară cu piloți forați la stația de lansare a cârtișelor din stația Teilor.

Puțul se face la 15 m adâncime, iar în pregătirea lui, s-au observat la peste 30 de m, mișcări de teren la un deal din apropiere și se studiază să nu existe un risc de alunecare de teren. S-a găsit o soluție tehnică într-un timp record și lucrările de consolidare cu piloți forați încep în februarie și se încheie în martie. Mâine, 25 februarie, încep lucrările la piloții forați pentru puțul de lansare al TMB-ului din Stația Teilor.

În martie, vor fi finalizate lucrările la piloți forați pentru puțul de lansare din Stația 2 Teilor. În martie se va finaliza documenția pentru stația 2 – Teilor și 3 – Copiilor, proiectul tehnic de execuție a căptușelii tunelului, segmenți prefabricați pentru tunel, va fi finalizat.

Proiectarea puțului de lansare a TBM-urilor, săpătură deschisă stația 2 Teilor, va fi finalizată, apoi proiectele tehnice de execuție ale stațiilor care urmează. În martie încep lucrările la execuția zidului puțului de lansare stația Teilor, iar în aprilie lucrări de relocare a utilităților la stația 3 Copiilor și stația 4 – Sănătății.

Nu se pot declanșa lucrări în subteran fără să fie făcute un număr mare de stații în avans pentru că TBM-urile, odată intrate, nu mai pot fi oprite”, a spus edilul, citat de Ziua de Cluj.

La final de martie 2025, constructorul va anunța data exactă de intrare a ”cârtițelor” în subtreran.

În ceea ce privește finanțarea, Emil Boc a explicat că proiectul metroului dispune de 62 de milioane de euro pentru lucrări în acest an, iar finanțarea va fi asigurată atât prin PNRR, cât și prin certificate verzi pentru continuarea lucrărilor.

„Avem asigurată finanțarea pentru tot proiectul metroului din certificate verzi. Nu există o problemă de finanțare a metroului”, a spus Emil Boc.

Advertisements
error: Content is protected !!