Updated on august 23, 2021O linie specială de autobuz spre Pata Rât a fost inaugurată astăzi, 23 august. Este vorba de un proiect pilot, care are ca scop facilitarea accesului pe piaţa muncii din oraş a locuitorilor din această zonă.
Noua linie de transport public este operată de CTP sub numele 8D, iar autobuzele circulă de patru ori pe zi, de luni până vineri. În weekend, frecvenţa este mai redusă.
Intervenţia are loc în cadrul proiectului Cluj Future of Work, componenta „Muncă Informală”, gestionată de Zona Metropolitană Cluj (ZMC). Proiectul este cofinanţat de Fondul European de Dezvoltare Regională prin programul Urban Innovative Actions şi e realizat în colaborare de Primăria Cluj-Napoca şi Centrul Cultural Clujean, într-un consorţiu cu alte opt organizaţii locale, informează clujmet.ro.
Prima cursă CTP care a oprit în Pata Rât a ajuns luni, 23 august, la ora 7.50 în Pata Rât. „Of, de când îl aşteptam (autobuzul – n.r.). Nici nu vă gândiţi cât de mult ne ajută, că până acum trebuia să mergem aproape un kilometru până la cea mai apropiată staţie”, a spus Magdalena Pongraţ, una dintre femeile merg în fiecare zi la muncă în oraş.
„Accesul mai facil către oraş a fost una dintre priorităţile pe care le-am identificat pe parcursul consultărilor avute în comunităţile din zona Pata Rât. În parteneriat cu CTP am reuşit să creăm această cursă regulată, ca un proiect pilot, în cadrul componentei noastre din proiectul mai larg «Cluj Future of Work»”, a declarat Zoltan Coraian, directorul general al ZMC. Introducerea liniei 8D este susţinută financiar de ZMC, cu fonduri europene provenite din proiectul amintit. Tot în cadrul aceluiaşi proiect, au fost distribuite 350 de abonamente gratuite pentru persoanele din zona Pata Rât.
