Cluj: Zeci de evenimente în acest weekend în Parcul Central, la Casino, Bastionul Croitorilor și la Cinema Dacia. Vezi aici programul complet:

(Last Updated On: May 15, 2018)

Centrul de Cultură Urbană celebrează Zilele Clujului și Noaptea Europeană a Muzeelor 2018 printr-o serie de evenimente atractive la care vă invită să luați parte.

Expoziție de trenuri în miniatură, concert live și zumba la Casino – Centrul de Cultură Urbană

Vineri – 18 mai

Dans pentru Viață – Zumba pe muzică populară românească cu Andrei Oșanu
Program: 18.00-19.00
Invitat: Andrei Oșanu, un celebru coregraf de zumba și antrenor de fitness din București, plin de energie și bună dispoziție, care, cu siguranță va crea o atmosferă electrizantă pentru toți participanții la eveniment.
Organizator: Asociația ReDescoperă Fericirea

Tango Argentinian

19.00-20.30: Curs de inițiere în tango argentinian cu Adi Mos & Viktoria Cormos & Ioana Lascu
20.30-21.30: Concert de tango cu trupa clujeană Illegal Tango (Sorin Robert & Irina Rosana & Carmen & Vasile Moldovan). Dansăm alături de voi pe muzică live.
21.30-23.00: Milonga Corazon de Cluj – DJ Surpriză

Expoziție de trenuri în miniatură – Noaptea Muzeelor 2018

Program de vizitare:
Sâmbătă, 19 mai: 10.00-24.00
Duminică, 20 mai: 10.00-18.00

În perioada 19-20 mai, Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana” – Oradea organizează, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului Local Cluj-Napoca și Casino – Centru de Cultura Urbană Cluj, expoziţia de modelism feroviar ce va conţine reproduceri la scara 1:87 ale unor locomotive, vagoane, gări, construcţii feroviare şi pasaje, toate integrate într-o dioramă modulară complet funcţională.
Participanți:
BK 1951 Modellbahnclub Wien- Austria
Baross Gábor Vasútmodellező és Vasútbarát Klub – Veszprem, Ungaria
Hajdú Expressz Vasútmodellező és Vasútbarát Egyesület – Debrecen, Ungaria
Club Feroviar București – România
Clubul Feroviar „Crişana” – Oradea, România

Sâmbătă – 19 mai

Mașini retro în Parcul Central

Descriere: Ediția a XI-a – Bijuterii pe patru roți, modele rare, mașini de teren din al Doilea Război Mondial, dar și mașini economice sau de curse, într-o gală a automobilelor de epocă.

Program: orele 09.00-14.00
Parcul Central, aleea principală
Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Classic Car Cluj
Coordonatori: Ucu Bodiceanu, Mihály Dezső

Spectacol de teatru de păpuși – Muzicanții din Bremen în Foișorul din Parcul Central

Program: orele 17.00 – 18.00
Organizator: Asociația AnimaArt

Serbări medievale și Noaptea Muzeelor la Turnul Croitorilor

Serbările medievale din Bastionul Croitorilor, 18 – 20 mai

Vineri – 18 mai
Ora:
11.00 – Palatul Fermecat – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
11.30 – Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale
15.00 – Vernisajul expoziției Armurieri din Toledo – spade, panoplie realizată de armurieri din Toledo

15.10 – Școală de scrimă medievală – Ordinul Basarabilor din Cetatea Derguech
15.30 – Școală de gastronomie medievală
16.00 – Dreptatea Leului – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)
17.00 – Vernisajul expoziției Aquarelistiri – lucrări în acuarelă pe tema măștilor de carnaval

17.30 – Un regat pentru un cal… – recital de poezie medievală – Ordinul Mușatinilor
18.00 – Atelier de confecționare de măști și costume de carnaval medieval săsesc – UrzelnZunftKlausenburg
19.30 – Din cronici vechi – recital de sonete shakespeariene – Ordinul Mușatinilor și Ordinul Basarabilor
20.00 – Școală de dans medieval
21.00 – Încheierea primei zile a Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor – Die Klausenburger Trompeter – Siebenbürgen, Land des Segens

Sâmbătă – 19 mai
Ora:
10.00 – 20.00 – Armurieri din Toledo – expoziție de spade, panoplie realizată de armurieri toledani
10.00 – 20.00 – Aquarelistiri – expoziție de lucrări în acuarela – tema măști carnaval
11.00 – Ringelspiel – caruselul păpușilor (spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale)

11.30 – Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale
15.00 – Şcoală de dans medieval
15.30 – Şcoală de gastronomie medievală
16.00 – Nebunul care vinde-nțelepciune – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

18.00 – Spre acel tărâm stingher – recital de sonete – Ordinul Mușatinilor și Ordinul Basarabilor
19.30 – Şcoală de dans medieval
20.00 – Atelier de confecţionare de măşti și costume de carnaval medieval săsesc – UrzelnZunftKlausenburg
20.00 – Încheierea celei de-a doua zile a Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor – Die Klausenburger Trompeter – Siebenbürgen, Land des Segens

Noaptea Europeană a Muzeelor în Bastionul Croitorilor

Program: Sâmbătă, 19 mai – 21.00 – 01.00
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

Duminică – 20 mai
Ora:
10.00 – 21.00 – Armurieri din Toledo – expoziție de spade, panoplie realizată de armurieri toledani
10.00 – 21.00 – Aquarelistiri – expoziție de lucrări în acuarelă; tema: măști de carnaval
11.00 – Hansel und Gretel (spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale)
11.30 – Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale

15.00 – Şcoală de echitație medievală pe cal de lemn
15.30 – Şcoală de gastronomie medievală
16.00 – Şcoală de tir cu arc englezesc – Arcașii de la Sucevița
16.30 – Atelier de confecţionare de măşti și costume de carnaval medieval săsesc – UrzelnZunftKlausenburg
17.30 – Şcoală de scrimă medievală – Ordinul Basarabilor din Cetatea Derguech

18.00 – Arta ocolirii – spectacol de fabule medievale
18.30 – Şcoală de echitație medievală pe cal de lemn
19.00 – Un dor de-a fi la fel cu cel ce speră – recital de sonete – Ordinul Mușatinilor și Ordinul Basarabilor
19.30 – Şcoală de dans medieval
20.00 – Cântecele și dansurile lăutei – concert de lăută renascentistă susținut de Constatin LAZĂR
21.00 – Încheierea Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor – Die Klausenburger Trompeter – enbürgen, Land des Segen
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

Filme pentru copii și teatru la Cinema Dacia

Vineri – 18 mai
Proiecție de film pentru copii – The Boss Baby (2017) – Cine-i şef acasă?
Program: ora 11.00
Organizator: Cinema Dacia

Proiecție de film pentru copii – The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water (2015) – SpongeBob: Aventuri pe uscat
Program: ora 14.00
Organizator: Cinema Dacia

Spectacol de teatru – „O sărbătoare princiară” – de Theodor Mazilu
Program: ora 19.00
Organizator: Trupa de teatru Teatralia

Sâmbătă – 19 mai
Spectacol de teatru pentru copii – Anotimpurile
Program: ora 11.00
Organizator: Asociația AnimaArt

Proiecție de film pentru copii – WALL·E (2008)
Program: ora 14.00
Organizator: Cinema Dacia

Duminică – 20 mai
Proiecție de film pentru copii – Trolls (2016) – Trolii
Program: ora 11.00
Organizator: Cinema Dacia

Proiecție de film pentru copii – Storks (2016) – Berzele
Program: ora 14.00
Organizator: Cinema Dacia

Spectacol de teatru
Program: ora 19.00
Organizator: Trupa de teatru Teatralia

Folclor, spectacol de magie și filme pentru copii la Cinema Mărăști

Vineri – 18 mai
Proiecție de film pentru copii – Khumba (2013)
Program: ora 11.00
Organizator: Cinema Mărăști

Proiecție de film pentru copii – Aventuri in Zambezia (2012)
Program: ora 14.30
Organizator: Cinema Mărăști

Sâmbătă – 19 mai
Magie și culoare @Cinema Mărăști

Descriere: Lumea vrăjitorilor . În acest spectacol, copiii primesc puteri de la magician și vor face o mulțime de lucruri amuzante și de-a dreptul supranaturale. Apariții, dispariții, levitație de obiecte, iar iepurași adevărați vor putea să apară prin magie. Acest spectacol este unul 100% interactiv – toți copiii participă direct sau indirect. Este special conceput pentru cei mici, așadar nu se folosesc obiecte periculoase, ascuțite sau foc.
Program: Sâmbătă, 19 mai – ora 12.00
Organizator: Fantasmagia

Proiecție de film pentru copii – Rio (2011)
Program: ora 17.30
Organizator: Cinema Mărăști

Duminică – 20 mai
Proiecție de film pentru copii – Vaiana (2016)
Program: ora 11.00
Organizator: Cinema Mărăști

Spectacol folcloric – Hai să-ntindem hora mare!
Program: ora 14.00
Organizator: Asociația de la lume adunate și-napoi la lume date

ACCESUL ESTE GRATUIT LA TOATE EVENIMENTELE